Sozopol dovolenka

Malebné prístavné mestečko Sozopol sa nachádza na niekoľkých skalnatých polostrovoch v Burgasskom  zálive približne 35 kilometrov južne od Burgasu. Mestečko je živým umeleckým a kultúrnym centrom - obľúbeným miestom maliarov, hudobníkov a spisovateľov. Sozopol sa delí na starú a novú časť. V starej časti nájdete starobylú architektúru, tradičné domčeky, zreštaurované zvyšky pevnosti, kostolíky, múzeá, galérie, úzke krivolaké uličky s kaviarničkami a stánkami so suvenírmi. Známy je aj prístav nachádzajúci sa na začiatku starej časti mesta, kde sa nachádza aj park Morská záhrada, ktorý je vhodný na príjemnú prechádzku. V uličkách starej časti stretnete množstvo maliarov a hudobníkov, môžete sa zastaviť pri stánkoch predajcov figových džemov, domácich medov alebo navštíviť niektorý z obchodíkov so striebrom a tradičnou keramikou. Reštaurácie v tejto časti mesta sú zamerané najmä na ryby a morské špeciality.

Novšia časť je živšia, nachádza sa tu množstvo reštaurácií, kaviarní, diskoték, stánkov so suvenírmi a rôzne obchodíky.

V Sozopole sa nachádzajú dve pláže – centrálna a pláž Harmanite. Centrálnu pláž môžeme nazvať spojnicou medzi starou a novou časťou Sozopolu.  Nachádza sa v centre mesta v blízkosti parku Morská záhrada. More je tiché a pokojné, nakoľko sa nachádza v zálive. Pláž je približne 500 metrov dlhá. Pláž Harmanite je nielen dlhšia (približne kilometer) a širšia, ale je aj živšia. Nachádza sa v novej časti Sozopolu a tiahne sa až po poloostrov Budzaka. Nájdete tu viac plážových barov a vodných atrakcií.

Začiatkom septembra sa každoročne koná veľký medzinárodný festival umenia „Apollonia“. Festival zahŕňa divadlo, hudbu, literatúru, kino, balet, výtvarné umenie, architektúru a programy pre deti.

Jednou z dominánt Sozopolu je ostrov sv. Ivana. Na ostove  boli v roku 2010 objavené relikvie svätého Jána Krstiteľa, ktoré sú  dnes uložené v kostole „Sv. Cyrila a Metoda “a priťahuje tisíce pútnikov a návštevníkov z celého sveta. Na ostrove môžete vidieť pozostatky starovekého kláštora, trácku svätyňu a staroveký chrámový komplex.

V blízkosti Sozopolu sa nachádza dedinka Ravadinovo, v ktorej sa nachádza Aquapark a zámok s nádhernou záhradou.

Dnes je Sozopol jedným z obľúbených turistických centier krajiny – spája sa v ňom romantika starého mesta a dynamika modernosti. Mesto je obľúbené pre turistov s neopakovateľnou atmosférou úzkych dláždených uličiek, starými kamennými domami s typickými drevenými oknami a balkónmi , rybárskymi člnmi a sieťami, útulnými a jedinečnými reštauráciami, kaviarničkami a barmi, množstvom stánkov a obchodov ponúkajúcich turistom tradičné bulharské produkty, umelecké diela a suveníry. Príjemnú atmosféru dopĺňajú aj figové stromy.

Počas pobytu máte možnosť navštíviť bránu orientu, Istanbul – mesto na hranici dvoch kontinentov Európy a Ázie. Návšteva tohto mesta je nezabudnuteľným zážitkom pre každého turistu. Modrá mešita, Hipodrom, Veľký bazár, Egyptský bazár, chrám Sv. Sofie, plavba loďou po Bosfore a mnoho ďalších zaujímavostí.

Pozor – podmienka je mať so sebou platný pas.

Celodenný výlet do najstaršieho mesta na bulharskom pobreží zapísaného  do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Prehliadka starobylého mesta so sprievodcom, voľný čas.

Poldňový piknik spojený s obedom, nápojmi, plávaním v mori a návštevou ostrova Sv. Ivan. 

Celodenný výlet spojený s návštevou tretieho najväčšieho mesta Bulharska. Prehliadka mesta, návšteva delfinária, show s delfínmi, voľný čas.
Plavby po okolí Sozopolu počas celého dňa alebo vo večerných hodinách.
Aqupark Neptun v Ravadinove sa nachádza v blízkosti Sozopolu.