Primorsko dovolenka

Nezabudnuteľná dovolenka v Primorsku

Primorsko, ktoré leží asi 55 km južne od Burgasu na malom polostrove, na úpätí  pohoria Strandža, bola do konca 19. storočia malá rybárska osada a vtedy ešte asi nikto netušil, že sa stane jedným z najvyhľadávanejších a najnavštevovanejších bulharských letovísk na južnom pobreží Čierneho mora.

Sú to prevažne slovenskí a českí turisti, ktorí sem prichádzajú aj vďaka stále prijateľným cenám, na rozdiel od iných bulharských letovísk . Priamo v letovisku sú dve veľké verejné pláže - severná a južná. Obidve pláže, každá s dĺžkou takmer 2,5 km, sa chvália svojím krásnym žlto zlatým pieskom a nádhernou čistou vodou, vďaka čomu sú ocenené Modrou vlajkou (významným ocenením vysokých environmentálnych štandardov), ktoré je vyhľadávaným vyznamenaním pre pláže po celom svete. O kráse tohto kraja vedel už aj bývalý bulharský prezident Todor Živkov, ktorý tu dal vybudovať letnú rezidenciu, známu pod názvom Perla. Severná pláž sa tiahne od promenády na severnej časti polostrova až po Perlu, začiatok južnej pláže je pri prístave a pokračuje až takmer po ďalšie letovisko Kiten. Na severnej pláži, vzhľadom na jej orientáciu, býva more s väčšími vlnami a našla si tak obľubu hlavne u milovníkov vĺn, na južnej pláži býva pokojnejšia hladina, a preto je vyhľadávaná najmä rodinami s malými deťmi. Na obidvoch plážach sa nachádzajú strediská vodných atrakcií a športov (motorové člny, vodné skútre, vodné bicykle, surfovacie dosky, jazda na „banáne“ a pod.) prezliekarne, sprchy, bary a bufety s rýchlym občerstvením. Na južnej pláži, v blízkosti disko klubu Luxor, sa nachádzajú tobogany so sladkou vodou. Obidve pláže sú pod dohľadom plavčíkov. Slnečníky a ležadlá sú za poplatok, dajú sa však využiť aj časti pláží v tesnej blízkosti chránených pieskových dún, ktoré nie sú spoplatnené.

Na čo sa v Primorsku môžete tešiť

Samotné Primorsko okrem pláží a mora ponúka ďalšie množstvo aktivít. Pre deti sú tu zábavné parky s množstvom atrakcií (šmykľavky, autíčka, trampolíny, kolotoče) kde sa môžu dosýta vyšantiť. Na námestí letoviska sa večer uskutočňujú koncerty, zábavné programy a festivaly, často aj s medzinárodnou účasťou. Ak hľadáte napríklad romantiku, deň môžete zakončiť prechádzkou (prípadne jazdou na štvorkolke) po novej promenáde, ktorá vedie pozdĺž celého polostrova od prístavu na jednej strane, až po severnú pláž na druhej strane, prípadne príjemný večer môžete stráviť posedením v reštaurácii s výhľadom na prístav alebo pri nápoji v niektorom z viacerých barov priamo na pláži, či neskôr sa môžete vybrať do niektorej z mnohých diskoték v uliciach letoviska alebo zažiť zábavu v disko klube Luxor, ktorý sa nachádza na južnej pláži. 

V Primorsku nájdete tiež veľké množstvo tradičných pekární, kaviarní a reštaurácií, pričom mnohé z nich majú jedálne lístky v slovenskom alebo českom jazyku. Práve tu môžete ochutnať tradičnú bulharskú kuchyňu, ale aj zo širokej ponuky medzinárodných jedál. Pre milovníkov „domácej“ stravy máme tiež dobrú správu: každoročne v niektorých reštauráciách ponúkajú aj jedlá tradičnej slovenskej či českej kuchyne.

V neposlednom rade si tu na svoje prídu aj milovníci nákupov. Veď celá hlavná ulica letoviska - ul. "Treti mart" a jej priľahlé uličky, sú priam posiate malými obchodníkmi s oblečením, obuvou, suvenírmi, šperkami alebo hračkami. A čo je dôležité, v prevažnej miere aj za prijateľné ceny. 

Bulharsko, patrí medzi najväčších pestovateľov ruží a zároveň vývozcov ružových lupeňov (hlavne do Francúzska, kde ich používajú pri výrobe svetoznámych parfumov), má tiež dlhoročnú tradíciu vo výrobe kozmetických výrobkov z ružových lupeňov, ktorých pestrú ponuku tiež nájdete vo viacerých obchodoch v Primorsku.

Komu sa toto všetko zdá stále málo, máme pre Vás pripravenú bohatú ponuku výletov.

Výlet do Istanbulu

Počas pobytu máte možnosť navštíviť bránu orientu, Istanbul – mesto na hranici dvoch kontinentov Európy a Ázie. Návšteva tohto mesta je nezabudnuteľným zážitkom pre každého turistu. Modrá mešita, Hipodrom, Veľký bazár, Egyptský bazár, chrám Sv. Sofie, plavba loďou po Bosfore a mnoho ďalších zaujímavostí.

Pozor – podmienka je mať so sebou platný pas.

Výlet do historického mestečka Sozopol (cca 25 km) ležiaceho na poloostrove, návšteva starej časti Sozopolu, prehliadka mestečka so sprievodcom, voľný čas.

Piknik na lodi

Počas poldňového pikniku sa loďkou poplavíte približne hodinu na časť nazývanú Maslen Nos. V cene je zahrnutý obed (šalát, ryby, jedlá na grile), alkoholické a nealkoholické nápoje. Na mušličkovej pláži máte možnosť sa kúpať, opaľovať, šnorchlovať, kajakovať na mori.

Výlet do Nesebaru

Celodenný výlet do najstaršieho mesta na bulharskom pobreží zapísaného  do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Prehliadka starobylého mesta so sprievodcom, voľný čas.

Výlet do Varny a delfinária

Celodenný výlet spojený s návštevou tretieho najväčšieho mesta Bulharska. Prehliadka mesta, návšteva delfinária, show s delfínmi, voľný čas.

Večerná hodinová plavba loďou po okolí pobrežia smerom ku Kitenu sa koná každý deň. 

Potápanie

Spoznajte podvodný svet v okolí Primorska. Inštruktáž na pevnine, zapožičanie výstroja, ponor do hĺbky cca 8 metrov, doprava tam a naspäť do ubytovacej kapacity.

Na začiatku Primorska sa nachádza  Aquapark Aqua Planet.